Gübre Ekipmanları

Gübre Ekipmanları olarak bilinen başlıca ekipmanlar, Gübre Sıyırıcı, Gübre Karıştırıcı, Gübre Pompası ve Gübre Seperatörü dür. Aşağıda tüm bu ürünlerin ne amaçla kullanıldığını ve kısaca tanıtımlarını bulabilirsiniz.

1- Gübre Sıyırıcı: Gerek modern gerekse eski ahırlarda hayvan altı gübreyi temizlemek için kullanılır. Zincirli çekme sistemli, Halatlı çekme sismli ve İtici güç ile çalışan Pistonlu sistem gübre sıyırıcılar Türkiye de en çok tercih edilen modellerdir. Her 3 modelin de birbirlerine artıları ve eksileri vardır. 

Halatlı Gübre Sıyırıcılar özellikle 30 metreden daha uzun ahırlar da tercih edilmemelidir. Ancak sadece özel olarak imal edilmiş urgan çekme halatları bu makineler de daha uzun bir alanı sorunsuz sıyırıabilir.

Pistonlu Gübre Sıyırıcılar da sık yaşanan sorun, eksik ve düzensiz yağlama sebebi ile özellikle kış aylarında sistemin sürekli arıza vermesidir. Pistonlu sıyırıcılar da düzenli bakım çok önemlidir.

Zincirli Gübre Sıyırıcılar içlerinde en çok tercih edilen sistem olmakla birlikte yanlış redüktör, pano ve zincir kullanılarak imal edilmiş bir Zincirli Gübre Sıyırıcı kullanıcısını üzmektedir. Zincirli Gübre Sıyırıcılar da yanlış zincir seçimi zincirin çok çabuk sünerek kopmasına, yanlış redüktör seçimi, özellikle uzun ahırlarda motor gücü yetersiz geleceği için sürekli redüktör arızasına ve yanlış pano kullanımı da kışın zincirli gübre sıyırıcıların donmasına sebep olmaktadır.

Firmamız bünyesinde her 3 model de üretilmektedir. Ve hangi sistem olursa olsun gerekli malzeme seçimi ve hassasiyet kesinlikle gösterilmektedir. Bu yüzden üzerinde Asil yazan Panolarımız yaklaşık 1000 ahır da yıllardır çalışmaktadır.

2- Gübre Karıştırıcı: Gübre çukuru olan tüm ahırlarda özellikle aranan makinedir. Gübre sıyırıcı tarafından ahır dışında hazırlanan gübre çukuruna bırakılan katı ve sıvı gübreyi harmanlayarak yoğurt kıvamına getirir ve gübre pompası yardımı ile dışarı atılmasını sağlar. Gübre çukurunun büyüklüğüne bağlı olarak 11 kw ile 22 kw arasında farklı motor gücüne sahip Gübre karıştırıcı seçilmelidir. Sürekli gübrenin içinde çalışacağı için ya sfero çelik gövdeli ya da paslanmaz krom gövdeli tip tercih edilmelidir. Karıştırıcı kanatlar en az 2 tane ve kesinlikle paslanmaz olmalıdır. Karıştırıcı ağırlığını rahatlıkla taşıyabilecek calaska sistemi ve kızaklı güvenlik sistemi de kule üzerinde mutlaka bulunmalıdır ki Gübre Karıştırıcı çukura düştüğünde istenilmeyen sonuçlar doğurabilir.

3- Gübre Pompası: Gübre çukurlarında biriken ve Gübre Karıştırıcı tarafından karıştırılan gübreyi dışarıya çıkarmak için kullanılır. 4,5 kw ile 11 kw arasında motor gücüne sahip Gübre Pompaları da çukurda biriken gübre yoğunluğuna ve eğer Gübre Seperatörü varlığına bağlı olarak tercih edilmelidir. Sürekli gübre içinde çalışacağı için kesinlikle dalgıç tip olmalı ve Sfero Çelik gövde den imal edilmelidir.

4- Gübre Seperatörü: Gübre karıştırıcı tarafından karıştırılan ve Gübre Pompası yardımı ile çektiği gübreden katı ve sıvı gübreyi ayrıştırmak için kullanılır. Gübre Seperatöründen alınan Sıvı gübre, sıvı gübre tankı yada benzer bir ürün vasıtası ile taşınarak araziye dökülebilir. Katı gübre de römorklara yüklenerek istenilen yere götürülebilir.

Başa dön

Pin It on Pinterest